Image default

Nemzetvédelmi Tanács: elengedhetetlen meghallgatni az állatvédők véleményét

Magyarországot öt éven belül Európa élmezőnyébe kívánjuk juttatni az állatvédelem területén, ezt a célt támogatja a Nemzeti Állatvédelmi Tanács megalakulása is – jelentette ki a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos a testület ülésén.

Ovádi Péter szerint elengedhetetlen meghallgatni a véleményét mindenkinek, aki tenni szeretne az állatvédelem ügyében. Éppen ezért a nagy sikerrel zárult állatvédelmi online kérdőívre reagálva – melyet több mint 262 ezren töltöttek ki – már több intézkedés is született a felelős állattartás, az ivartalanítás, a szaporítók elleni fellépés, valamint a civil szervezetek támogatása témakörében – folytatta.

A Nemzeti Állatvédelmi Program egy olyan hosszú távú stratégia, amely több területre összpontosítva szeretné kezelni az állatvédelem területén meglévő problémákat – tette hozzá a miniszteri biztos.

Kiemelte a felelős állattartás jelentőségét, amellyel kapcsolatosan a NÉBIH-hel közösen szeptembertől indul egy online, ingyenes és önkéntes edukációs program Gazdijogsi néven.

Folytatni kell az országos szintű ivartalanítást is, amely a hazai állatvédelem egyik legfontosabb feladata – ezt nemcsak az online kérdőív kitöltők véleménye támasztja alá, hanem az országjáró körutakon tapasztaltak is. Ovádi Péter rámutatott, csak az elmúlt időszakban indult egy-egy ivartalanítási program a NÉBIH-hel és a Miniszterelnökséggel együttműködve, lehetővé téve több tízezer állat ivartalanítását.

A szaporítók és a tiltott állatviadalok elleni harcban minden eszközzel küzdeni fogunk az állatok védelméért.

Fontosnak tartjuk továbbá az állatvédő civil szervezetek tevékenységét és támogatásukat, köszönettel tartozunk nekik munkájukért – fejtette ki a miniszteri biztos.

Fotó: Fekete István

A Tanács ülésén szó esett az állatvédelmet érintő jogszabályi környezet felülvizsgálatáról, a szemléletformálás szerepéről, valamint az állat- és embervédelem összefüggéseiről. A programon a hosszú távú együttműködés jegyében részt vett Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára is.

A tanácskozáson részt vett a Hangya Közösség is, amely immár állatvédelmi ernyőszervezetként 10 éve segíti a vidéki menhelyek, állatvédők munkáját jogi és szakmai információval, tárgyi adománnyal. Közel 300 szervezettel tartja a kapcsolatot. A találkozóval kapcsolatban a közösségi médiafelületen megjegyezték:

Olyan törekvések lettek kimondva, fókuszba állítva, munka alá vonva – amikről tényleg csak álmodoztunk. Nem csak mint hangzatos jelszavak, hanem valós munka is folyik a háttérben. Van amiben épp feláll egy szakértőkből álló munkacsoport (végre együtt minden terület képviselője), van amiben már a véleményezés fázisában járunk, van amihez forrást keresnek…

Minden számunkra fontos területen beindult a gépezet.

Olyan témák kerültek napirendre, mint az állatkínzás büntetőjogi szabályozásának módosítása és más jogi szabályozások felülvizsgálata, a civil szervezetek támogatása, az ivartalanítási program folytatása, a gyepmesteri telepek működésének szabályozása, a szaporítók felszámolása… stb. sokáig sorolhatnánk, van bőven változtatásra váró terület. Ha valamikor születhetnek előrelépések, akkor most minden lehetőségünk meg van rá. Nem fog az egyik percről a másikra minden megváltozni. De heteken, hónapokon belül igenis hatalmas fordulatok jönnek!

Agrár Minisztérium, Hangya Közösség

KAPCSOLÓDÓ

Mi is csatlakoztunk az Állatvédelmi Kódex aláíróihoz

Marci

Közel 200 szervezet nyert az 500 millió forint keretösszegű állatvédőknek szóló pályázaton

Marci

Pénzügyi támogatást kapnak civil szervezetek az állatvédelem fejlesztésére

Marci