Image default

MVM Émász: Már kizárólag madárbarát hálózatokat építünk

Idén is számos gólya pusztult el áramütés miatt vagy került a madármentők gondozásába. A legnagyobb visszhangot azonban kétségtelenül az az eset keltette, amikor három nap alatt két gólya is életét vesztette Farmoson, közülük pedig az egyik több darabban esett a földre, így semmi esély nem volt a megmentésére. Az MVM-hez fordultunk kérdéseinkkel, hogy megtudjuk, mit tesznek a balesetek megelőzése érdekében, milyen szervezetekkel folytatnak a kérdésben egyeztetéseket.

Az MVM Émász válaszában rámutatott: hosszú évek óta folyamatosan és tudatosan dolgozunk a helyzet javításán, ugyanakkor sajnálják, hogy a rendszeres beavatkozások ellenére is pusztulnak el állatok.

A Farmoson elpusztult egyik gólyát több darabba vágta a vezeték – Fotó: Facebook

„Sok ezer madárvédelmi beavatkozást végeztünk el áramhálózati társaságaink működési területén – az új hálózataink már egytől-egyig madárbarátok –, az eredményeink mellett ugyanakkor a még előttünk álló feladatokra is megvalósítási tervet dolgozunk ki” – magyarázzák. Hozzáteszik: a madarak védelme áramhálózati szempontból rendkívül összetett téma, és természetesen

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]az MVM Émász is elkötelezett a minél szélesebb körű együttműködésre alapuló megoldások megtalálásában.[/perfectpullquote]

Folyamatos munka a technológiai védelem kialakítása

„Áramhálózati társaságaink a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel, valamint a nemzeti parkokkal együttműködve széles körű madárvédelmi tevékenységet folytatnak, kiemelten figyeljük és óvjuk a népszerű fehér gólyákat” – szögezik le. Mivel a gólyafészkek zöme a lakossági elektromos hálózat tartóoszlopain található, ezért természetes, hogy

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]vállalataiknál évről évre visszatérő feladat a fehér gólyák érdekében szükséges madárvédelmi munkálatok megszervezése és elvégzése.[/perfectpullquote]

„A technológiai védelem keretében villanyoszlopainkra fészekemelő eszközt szerelünk a biztonságos fészkelésért, átalakításokat végzünk az oszlopfejeken, valamint repülési környezetükbe burkolt szabadvezeték alkalmazását tervezzük” – hangsúlyozzák. Kiemelik: az elmúlt években is számos helyre tettek új gólyafészek-emelőt, illetve a meglévőket javították, könnyítették, magasították.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Áramütés elleni védelemmel látták el középfeszültségű oszlopainkat számos településen.[/perfectpullquote]

Ezeken kívül minden évben részt vesznek a Gólya Roadshow-n, támogatva a kis gólyák gyűrűzését, a programhoz pedig kosaras autókat biztosítanak.

Rámutatnak arra is, hogy a Farmoson történt esettel kapcsolatban munkatársuk már egyeztetett a Duna-Ipoly Nemzeti Park Dél- és Kelet-Pest megyei tájegység osztályvezető helyettesével. Közös helyszíni szemle után vizsgálják meg a lehetséges műszaki megoldásokat.

Szoros együttműködés a madárvédelmi munkában

A madárvédelmi munkát a szervezet több elv mentén végzi. Az újonnan épített hálózataink esetén kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy azok minél jobban illeszkedjenek az élő környezetbe, ennek köszönhetően már kizárólag madárbarát hálózatokat építenek.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A meglévő helyszínek átalakításait a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által elkészített rizikó térkép adatiara támaszkodva végzik.[/perfectpullquote]

„Fajmegőrzéssel foglalkozó szakemberek, a nemzeti parkok és munkatársaink vesznek részt abban az együttműködésben, amellyel kijelölik, hogy hol van szükség a vezetékhálózat átalakítására” – hangsúlyozzák, hozzáfűzve: a problémás helyeket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület viszi térképre, ezt hívják országos madárvédelmi prioritási térképnek. Az Egyesület nemrég fejezte be ennek megújítását, ehhez az MVM Émász anyagi támogatást biztosított.

Az MME-vel való együttműködés keretében minden évben kapnak friss adatokat a beavatkozást igénylő helyszínekről, ezen pontok madárbarát átalakítását elvégzik és ugyanez igaz az egyes nemzeti parkoktól érkező beavatkozási kérésekre is.

Azokon a helyszíneken, ahol madársérülésről vagy elhullásról van szerezek tudomást, az MVM Émász szintén beavatkozásokat végez, jellemzően háromszáz méter sugarú körben ellenőrizve a hálózatot madárvédelmi szempontból és lépéseket téve, amennyiben szükséges.

 magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

Egy igazán jó hír mára: a tavalyi aszály ellenére sem csökkent a hazai gólyák száma!

Erik

Felháborító: védett állatok lakóhelyét semmisítették meg a természetkárosítók Tiszaugnál

Marci

A természetvédelmi őrök mentették meg a gúzsba kötött kis gólyákat – KÉPEKKEL

magyarallatvedo